Program PODSTAWOWY dla kurnika*

W nowoczesnej hodowli drobiu skuteczny program mycia i dezynfekcji jest niezbędny do utrzymania opłacalnej hodowli. Taki program powinien zapobiegać rozwojowi mikroorganizmów oraz likwidować je w przypadku zagrożenia chorobą, bez zwiększania kosztów produkcji. Program Bioasekuracja Czysty Kurnik – Czysty Zysk odpowiada wymaganiom nowoczesnej hodowli drobiu.
Opiera się na produktach myjących i dezynfekcyjnych firmy Evans, które sprawdzono w praktyce na polskich fermach drobiu.
W programie podstawowym dla kurnika zaproponowano połączenie wybranych środków myjących i dezynfekcyjnych, których zastosowanie umożliwi osiągniecie najlepszych efektów Bioasekuracji, przy zużyciu optymalnej ilości preparatów. Program zapewni:

  • poprawę stanu zdrowotnego ptaków, co przełoży się na wyniki produkcji,
  • bezpieczeństwo personelu wykonującego mycie i dezynfekcje,
  • minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko,
  • profilaktykę chorób m. in. kokcydiozy i salmonellozy
  • eliminacje czynników zakaźnych m. in. kolibakteriozy, mikoplazmy.
  • wzrost opłacalności produkcji.

Program podstawowy Bioasekuracja Czysty Kurnik – Czysty Zysk
składa się z 14 kroków, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności.

Etap wstępny, przygotowanie do mycia:

Krok 1. Ochrona osobista
Zapewnij właściwy sprzęt ochrony osobistej dla osób wykonujących program mycia i dezynfekcji. Informacje o koniecznej ochronie znajdziesz na etykietach produktów. Upewnij się, ze przestrzegane są wszystkie właściwe procedury bezpiecznej pracy.

Krok 2. Dokładne oczyszczenie obiektu
Oczyść obiekt z zanieczyszczeń produkcyjnych i zdemontuj osprzęt w celu jego dokładnego umycia (=> KROK 5.). Dokładne oczyszczenie

Etap mycia

Krok 3. Mycie wnętrza kurnika

  • Shift™ – na wszystkie powierzchnie, w rozcieńczeniu 1:200 – 1:50, w zależności od stopnia zanieczyszczenia i rodzaju powierzchni. Można wykonać oprysk roztworem lub w postaci piany. Shift™ wiąże kurz oraz inne zanieczyszczenia eliminując zagrożenie przenoszenia drobnoustrojów droga aerogenną.
    Podstawowa skuteczność mycia w kurniku Shift™ wykazuje w roztworach 1:150. Roztwór nałożyć na wszystkie powierzchnie za pomocą myjki ciśnieniowej ustawionej na 45-70 barów (650-1015 psi). Po nałożeniu odczekać co najmniej 15 minut. Wypłukać zabrudzenia i pozostałości detergentu czysta woda pod ciśnieniem nie większym niż 45 barów (650 psi).
    W warunkach hodowli w Polsce, polecamy stosowanie Shift™ w postaci piany, w rozcieńczeniu 1:50.
    Dodatkowo, można zastosować:
  • Target™ Powergel – na posadzki i ściany do wysokości 1 metra, w rozcieńczeniu 1:200 – 1:50, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Najlepiej stosować w postaci piany. Po nałożeniu odczekać 20 min. Następnie spłukać środek wodą.

Krok 4. Mycie zewnętrznej elewacji obiektu wraz podjazdami i utwardzonymi powierzchniami okolicy obiektu

  • Shift™ -w rozcieńczeniu 1:200 – 1:100.

Krok 5. Mycie zdemontowanych elementów wyposażenia

  • Shift™ – w rozcieńczeniu 1:100. Zdemontowany sprzęt należy wynieść na zewnątrz i namoczyć w roztworze Shift™ lub wykonać oprysk. Następnie spłukać czystą wodą pod niskim ciśnieniem w celu usunięcia rozpuszczonego brudu/osadu.
    Następnie przeprowadzić dezynfekcje -> Krok 10.

Krok 6. Mycie i dezynfekcja linii poideł

  • Fam®30 w rozcieńczeniu 1:100 lub
    Przepłukać system wodny środkiem dezynfekcyjnym. Pozostawić na 120 min, a następnie dokładnie wypłukać czysta woda

Krok 7. Wysuszenie kurnika
Pozostaw kurnik do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin (maksymalnie 48 godzin). Pozwoli to na lepsze wchłanianie środka dezynfekcyjnego. Suszenie jest również skutecznym sposobem na dalsze zmniejszenie liczby mikroorganizmów.

Etap dezynfekcji

Krok 8. Dezynfekcja wnętrza kurnika

  • GPC8™ w rozcieńczeniu 1:200 – 1:50. Oprysk w postaci w postaci piany. Po oprysku pozostawić powierzchnie do wyschnięcia.

Krok 9. Dezynfekcja zewnętrznych powierzchni obiektu wraz z podjazdami i utwardzonymi powierzchniami

  • Fam®30 w rozcieńczeniu 1:100. Przeprowadzić oprysk w postaci piany lub oprysku grubokroplistego. Pozostawić do wyschnięcia.

Krok 10. Dezynfekcja zdemontowanych elementów wyposażenia

  • Fam®30 w rozcieńczeniu 1: 100
    Elementy wyposażenia dezynfekować przez oprysk lub zanurzenie. Zdezynfekowany sprzęt należy wysuszyć i przechowywać w czystym miejscu, przed ponownym umieszczeniem w oczyszczonym i zdezynfekowanym kurniku.

Krok 11. Dezynfekcja końcowa przez termozamgławianie przygotowanego obiektu (po zainstalowaniu wyposażenia)

  • GPC8™ – 500 ml/1000 m3 tj. 10 l roztworu/1000 m3 kubatury obiektu, jeśli wcześniej przeprowadzono dezynfekcję przez pianowanie.

Kurnik gotowy do zasiedlenia

Etap utrzymania reżimu sanitarnego

Krok 12. Dezynfekcja powietrza po zasiedleniu kurnika
Dezynfekcja powietrza po zasiedleniu kurnika jest postepowaniem fakultatywnym. Polecanym w uzasadnionych przypadkach, po 5 dniach od obsadzenia kurnika.

  • FAM®30 w rozcieńczeniu 1:500 – 1:100. Rozpylić w ilości 1 l roztworu na 100 metrów sześciennych kubatury obiektu. Zmniejszy to poziom bakterii w powietrzu bez negatywnego wpływu na ptaki.

Krok 13. Zabezpieczenie mat dezynfekcyjnych i basenów dezynfekcyjnych

  • FAM®30 w rozcieńczeniu 1:100. Baseny dezynfekcyjne utrzymywać w czystości i regularnie zmieniać środek dezynfekcyjny co najmniej 1 raz na 3 dni lub jeśli kolor roztworu ulegnie zmianie.

Krok 14. Utrzymanie reżimu sanitarnego wokół kurnika (ścieżki, drogi inne obszary wokół kurnika) przez cały okres produkcji

  • FAM®30 w rozcieńczeniu 1:100, w ilości 300 ml na metr kwadratowy powierzchni

*Program opracowany i sprawdzony przy wsparciu firmy ALEBIO